Välkomna Välkomna Välkomnar Välkomnade Välkomnat

Verb, Grupp 1
Engelska : Welcome
Huvudformer Infinitiv
(grundform)
(att, hjälpverb)
Imperativ!  Presens
(nu)
Preteritum
(då)
Supinum/
Perfekt
(har/hade)
Aktiv 

välkomna

välkomna välkomnar välkomnade välkomnat
Passiv välkomnas   välkomnas välkomnades välkomnats
Perfekt Infinitiv att ha välkomnat
Perfekt har välkomnat
Pluskvamperfekt hade välkomnat
Futurum (bestämmer) ska välkomna
Futurum (inte bestämmer) kommer att välkomna
Presens particip välkomnande, välkomnande
Perfekt particip välkomnad
Leave a Reply 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *